Strona główna > Uncategorized > Zdjęcie w filmie. Czytanie przedstawienia fotograficznego w utworach audiowizualnych – konferencja

Zdjęcie w filmie. Czytanie przedstawienia fotograficznego w utworach audiowizualnych – konferencja

logo_mkfim

zaprasza do udziału w

Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej

Konferencji Naukowej

Zdjęcie w filmie. Czytanie przedstawienia fotograficznego w utworach audiowizualnych

22 maja 2014 r, Poznań, Scena Nowa CK Zamek

Plakat konferencji

Autor plakatu: Kamil Hołenko

Związki filmu z innymi sztukami wielokrotnie stawały się przedmiotem naukowych dociekań. Wśród najbardziej narzucających się perspektyw badawczych należy wskazać podejście interdyscyplinarne, skupione wokół zagadnienia korespondencji sztuk oraz zabiegów adaptacji. Łączenie narzędzi i metodologii pochodzących z różnych dyscyplin odsłania również złożoność samego medium filmowego. Jego historia pokazuje, w jaki sposób spotkania z innymi sztukami wpływały na indywidualność, wspierały rozwój środków filmowego wyrazu – jak miało to miejsce w przypadku musicalu czy filmu czarnego.

Analizę dzieła filmowego łączono już zarówno z literaturą, teatrem, historią sztuki, jak i komiksami czy grami komputerowymi. Wydaje się jednak, iż stosunkowo niewiele miejsca poświęcono kwestii relacji filmu i zdjęć – relacji, którą uznać można za pierwszą wśród wszystkich możliwych, gdyż oba media są ze sobą genetycznie połączone. Jednocześnie w ostatnich latach obserwuje się wzrost publikacji naukowych o fotografii w rozmaitych powiązaniach: literackich, kulturowych, socjologicznych, artystycznych, narratologicznych, ale ponownie – rzadko kiedy filmowych.

Pragniemy zaprosić studentów i doktorantów (filmoznawców, medioznawców, teoretyków fotografii, historyków sztuki, kulturoznawców i innych) do wspólnych rozważań nad przyczynami tejże luki, a także o formach obecności fotografii w dziełach audiowizualnych. Zachęcamy do nadsyłania abstraktów wystąpień poruszających następującą problematykę:

  • Fotograf jako bohater, fotografia jako rekwizyt – jak fotografia zostaje włączona do struktury filmu, w jaki sposób wykorzystuje się ją w narracji i fabule?
  • Metafory fotografii – które z wielu znaczeń przypisywanych fotografii (np. pamć, śmierć, dokument, przypadek) znalazły swoje miejsce w filmie?
  • Podobieństwa i różnice – ontologia, epistemologia i estetyka obrazów fotograficznych oraz audiowizualnych.
  • Wspólnota tematyczna – film i fotografia opowiadają o tym samym, razem.
  • Miejsca wspólne, miejsca pośrednie – fotosy i fotosiści, teorie narratologiczne, filmy ze zdjęć.
  • Filmowcy jako fotografowie, fotografowie jako filmowcy.

Zachęcamy też do podejmowania innych zagadnień!

Zgłoszenia

Uzupełniony formularz (Formularz – Zdjęcie w Filmie ) z abstraktem do 1000 znaków prosimy nadsyłać na adres: uam.mkfim@gmail.com. Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 kwietnia 2014 r.

Maksymalny czas wystąpienia to 20 minut. Prosimy o przestrzeganie ram czasowych oraz odpowiednie zawężenie problematyki referatów. Proponujemy, aby wystąpieniom towarzyszyły materiały wizualne (bądź audiowizualne).

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Planowana jest pokonferencyjna publikacjawybranych referatów w recenzowanym czasopiśmie naukowym „Images”.

W programie konferencji zaplanowano także wydarzenia towarzyszące.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: