Strona główna > Uncategorized > Kilka słów o fabule, dokumencie i postaciach. Spotkanie z Leszkiem Dawidem

Kilka słów o fabule, dokumencie i postaciach. Spotkanie z Leszkiem Dawidem

Od dawna wiadomo było, że to spotkanie będzie miało miejsce. Wielu więc, z nadejściem maja, wypatrywało i nasłuchiwało dokładnego terminu, w którym próg Collegium Maius przekroczy nieprzypadkowa osoba. Biorąc pod uwagę dokonania wyczekiwanego gościa – nie ma w tym nic dziwnego. I stało się. 16 maja odbyło się spotkanie z Leszkiem Dawidem, poprzedzone projekcją jednego z jego filmów.

Gość poznańskich filmoznawców to reżyser, twórca (jak dotąd) szeregu filmów dokumentalnych i dwóch fabularnych. To właśnie pokaz jego debiutu w świecie fabuły (Ki) posłużył za wprowadzenie do spotkania. Ciekawy to obraz i trudny zarazem, intrygujący i zastanawiający, z charakterystycznymi postaciami, bardzo w stosunku do siebie antagonistycznymi (aktorskie role Romy Gąsiorowskiej i Adama Woronowicza). O tym, ale i o całym szeregu innych kwestii wypowiadał się Leszek Dawid na owym spotkaniu. Wypowiadał się, bo jak stwierdził podsumowując, więcej tu było jego ‘gadania’ niż faktycznej dyskusji, co jednak absolutnie nie umniejsza rangi spotkania. Tematem wizyty miał być film fabularny i dokumentalny (temat rozumiany szeroko: miejsca wspólne i sobie obce, kreowanie/rejestrowanie rzeczywistości itp.). I choć wycieczki tematyczne wokół omawianych kwestii były niezaprzeczalne, udało się poruszyć zarówno wątki zaplanowane, jak i te w planach nieujęte, interesujące jednak dla słuchaczy, a zarazem ważne dla samego reżysera. Co prawda, niełatwo oprzeć się wrażeniu, że więcej w tym wszystkim fabuły (za co obarczyć można gdyński festiwal, z którego film Jesteś Bogiem wrócił z niejedną nagrodą), ale i o dokumencie sporo się można było dowiedzieć. Nie zabrakło opowieści o tworzeniu Baru na Victorii, realizowanego częściowo w rodzinnym Kluczborku, a częściowo w Wielkiej Brytanii, do której w poszukiwaniu pracy udali się filmowani bohaterowie. Przy tej okazji pojawiła się również kwestia etyki w dokumencie i problemu dotyczącego pytania: jak daleko dokumentalista może wejść z kamerą w życie bohaterów. Były też wspomnienia z realizacji filmu W drodze, powstałego na skutek niecodziennego pomysłu – polegał on na kręceniu rozmów ze spotkanymi przypadkiem na trasie autostopowiczami. Od Leszka Dawida dowiedzieli się też słuchacze tego, jaki ma styl pracy oraz na jakiej zasadzie dobiera aktorów do swoich filmów. Ostatni wątek wydał się szczególnie interesujący. Trudno się dziwić, bo obok takich charakterów nie można przejść obojętnie, tym bardziej, że zarówno intrygująco-przerażająca Ki, jak i Magik z filmu Jesteś Bogiem mieli swoje autentyczne pierwowzory. Zainteresowanie wzbudziła szczególnie postać muzyka, co ujawniło się w zadawanych pytaniach. Dzięki temu na długo przed obejrzeniem filmu można było poznać nie tylko stosunek reżysera do swojego dzieła, ale przede wszystkim szczegóły współpracy pomiędzy twórcą, aktorami, a żyjącymi członkami legendarnej Paktofoniki. Jak przyznał Leszek Dawid, naprawdę dobrze udało im się odnaleźć w „filmowych” okolicznościach, ponieważ mógł – jako reżyser – liczyć zarówno na duże zaangażowanie aktorów, jak i pomoc ze strony Rahima i Fokusa, co biorąc pod uwagę ich współpracę, przyjaźń i muzyczną drogę z Magikiem, nie było bez znaczenia.

Tematów i zaskakujących niekiedy historii pojawiło się bardzo wiele, nie brakowało też pytań. Ostatecznie pozostało czekać na (1) kolejną okazję spotkania z reżyserem oraz (2) na jesień, by móc wybrać się do kina na jego najnowszy film, Jesteś Bogiem.

Ewelina Garstka

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: