Strona główna > Uncategorized > Spotkanie z Jiřím Menzlem!

Spotkanie z Jiřím Menzlem!

W środę, 7 grudnia, o godzinie 17.00 zapraszamy do Sali Śniadeckich (Collegium Maius) na spotkanie z czeskim reżyserem, aktorem i scenarzystą filmowym, zdobywcą Oscara – Jiřím Menzlem!

Laureat Oscara za film „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, Jiří Menzel, to jeden z najbardziej znanych i cenionych reżyserów czeskiego kina. Wraz z Janem Němcem, Věrą Chytilovą, Evaldem Schormem i Jaromilem Jirem zrealizował nowelowy film „Perły na dnie”. Jego obraz „Kapryśne lato” nominowany był do Złotej Palmy. Ważną część dorobku filmowego Menzla stanowią adaptacje prozy Hrabala: „Skowronki na uwięzi” (1969), „Postrzyżyny” (1980, nagroda na MFF w Wenecji) czy „Święto przebiśniegu” (1983). W roku 1986 Menzel nominowany był do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za obraz „Wsi moja sielska, anielska” (1985), który nakręcił na postawie scenariusza Zdeňka Svěráka. Na ekranach polskich kin w 2006 rok mogliśmy oglądać kolejną jego hrabalowską adaptację – „Obsługiwałem angielskiego króla”.

Spotkanie (w rodzimym języku reżysera) poprowadzi prof. Marek Hendrykowski z Katedry Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: