Strona główna > Aktualności > Wykład „Psychologia kamery” i spotkanie z Wojciechem Marczewskim

Wykład „Psychologia kamery” i spotkanie z Wojciechem Marczewskim

W poniedziałek, 7 listopada, zapraszamy na wykład i spotkanie z Wojciechem Marczewskim. Rozpoczynamy o godz. 15.30 w Sali Komedy (321).

Wojciech Marczewski rozpoczął studia w PWSTiF, na wydziale reżyserii, w roku 1962. Po dwóch latach przerwał je i rozpoczął naukę na UŁ (filozofia i historia). W tym samym roku (1964) rozpoczął swoją czteroletnią pracę jako asystent w Se-ma-forze. Po trzech latach powrócił do PWSTiF i w 1969 skończył reżyserię (ale dyplom otrzymał dopiero w 1998). Od tego czasu był asystentem w wytwórni filmowej Czołówka. Zanim zaczął realizować produkcje kinowe, przyczynił się do powstania kilku filmów telewizyjnych.

Zanim zadebiutował na dużym ekranie, zrealizował kilka filmów telewizyjnych, m.in. Podróżni jak inni (1969), Odejścia, powroty (1973), Bielszy niż śnieg (1975). Jego pierwszy pełnometrażowy film fabularny to Zmory (1978), opowiadający o czasie dojrzewania i kształtowania charakterów młodych ludzi w totalitarnym systemie. Film został nagrodzony w 1979 r. m.in. „Srebrnymi Lwami” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodą im. Andrzeja Munka, „Złotą Kaczką” za najlepszy debiut reżyserski oraz nagrodą jury ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Za podstawę scenariuszy filmów Marczewskiego często służą utwory polskich autorów. Zmory osnute były na motywach powieści Emila Zegadłowicza, za kanwę Klucznika posłużyła sztuka Wiesława Myśliwskiego, a film Weiser powstał na bazie powieści „Weiser Dawidek” Pawła Huelle.

W latach 1989-1991 Marczewski był członkiem Komitetu Kinematografii. W okresie 1992-1994 kierował Wydziałem Reżyserii Narodowej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Wielkiej Brytanii (The National Film and Television School). Współzałożyciel i jeden z głównych wykładowców działającej od 2002 r. Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.


Reklamy
  1. 18/11/2011 o 05:09

    Kiedy kolejne spotkanie w ramach DKF?

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: