Strona główna > Projekty > Naukowy wyjazd do Łodzi

Naukowy wyjazd do Łodzi

W dniach 14-15 stycznia 2010, dla studentów poznańskiego filmoznawstwa, zorganizowano akademicki wyjazd do Łodzi. Głównym celem tego przedsięwzięcia było zwiedzenie jednego z  najważniejszych ośrodków sztuki filmowej w Polsce oraz zapoznanie się z jego specyfiką, strukturą i historią.

Pierwszego dnia studenci zwiedzili atelier Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Następnie uczestnicy wyjazdu udali się do Muzeum Kinematografii, co pozwoliło przyjrzeć się z bliska pierwszym latarniom magicznym, aparatom fotograficznym, kamerom i innym urządzeniom filmowym. Niewątpliwie największy entuzjazm wzbudził pochodzący z początków XIX wieku fotoplastykon pozwalający na oglądanie
trój­wymiarowych obrazów, dający iluzję obcowania z rzeczywistością. Ekspozycji kinematograficznej towarzyszyła wystawa pt. ”Roman Polański. Aktor. Reżyser” stanowiącą prezentację dorobku jednego z najwybitniejszych i  najbardziej znanych polskich twórców filmowych. Jednocześnie można było zobaczyć wystawę ”60 lat animacji polskiej”prezentującą materiały ikonograficzne, lalki, elementy scenografii i zaaranżowane plany filmowe oraz urządzenia do animacji. Po zwiedzeniu Muzeum, w kinie ”Kinematograf” studenci obejrzeli półtoragodzinny blok polskich produkcji złożonych z dokumentów i animacji. Wieczorem w filmówce odbyła się projekcja obrazu ”Jestem twój” (2009) oraz spotkanie z jego reżyserem Mariuszem Grzegorzkiem.

Na kolejny dzień pobytu w Łodzi zaplanowane zostało spotkanie ze studentami Wydziału Reżyserii, którzy zaprezentowali swoje pierwsze filmy krótkometrażowe. Pod kierownictwem profesorów: Krzysztofa Kozłowskiego i Macieja Drygasa rozwinęła się niezwykła dyskusja,w której uczestniczyli zarówno autorzy, jak i filmoznawcy. Analiza i interpretacja prezentowanych etiud pozwoliła na dzielenie się wrażeniami,doświadczeniami oraz wymianę głębszej myśli filmowej. Spotkanie było  doskonałą okazją do intelektualnej konfrontacji poglądów początkujących reżyserów z młodymi teoretykami i krytykami kina.

Za uprzejmością dr Katarzyny Mąki – Maltyńskiej studenci mieli możliwość zwiedzenia zabudowań związanych z działalnością Karola Scheiblera, inicjatora łódzkiego przemysłu włókienniczego. Zainteresowani udali się również do Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wyjazd okazał się niezwykle wartościowym doświadczeniem, zarówno względów poznawczych, jak i naukowych. Mamy nadzieję, że owo spotkanie zaowocuje dalszą współpracą ze Szkołą Filmową, a w przyszłości przyniesie efekty, o jakich marzą  zarówno twórcy jak i odbiorcy dziesiątej Muzy.

 

Katarzyna Markiewicz

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: